شستا از میدان زدوبندهای سیاسی تا کارآمدی اقتصادی 

اخبار برگزیده

شستا از میدان زدوبندهای سیاسی تا کارآمدی اقتصادی 

شستا از میدان زدوبندهای سیاسی تا کارآمدی اقتصادی 

شستا از میدان زدوبندهای سیاسی تا کارآمدی اقتصادی 

یادداشت علی اکبر محمودی، دکترای مدیریت، در سایت خبرگزاری کار ایران (ایلنا):

شستا از میدان زدوبندهای سیاسی تا کارآمدی اقتصادی​

یکی از دستگاه‌هایی که همواره در زمان تصدی و پس از اتمام دوره‌های دولت مورد بررسی عملکرد و گاه هجمه منتقدان قرار می‌گیرد شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی موسوم به شستا است. بنگاهی اقتصادی که در دوره‌ دولت‌های مختلف به دور از حاشیه نبوده و حرف و حدیث‌های بسیاری را به همراه داشته است. در این دوره اما بررسی منصفانه عملکرد این مجموعه بیانگر رخدادهایی دیگر است که جا دارد تا به درستی نگاهی به آن انداخته شود.

به گونه‌ای که شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی جوانترین مدیر تاریخ خود را در سکوی هدایت این بنگاه مهم اقتصادی دید. این اعتماد روندی را طی کرد که وقتی محمد رضوانی‌فر بر صندلی مدیریت شستا تکیه زد مدیرانی جوان و متخصص را در راس امور گنجاند تا نمره قبولی در جوانگرایی و شایسته سالاری در مدیریت این مجموعه را کسب کند. اقدامی که بارها از سوی رهبر فقید انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

البته کسب نمره قبولی در این عرصه براساس نظر نگارنده این سطور به دست نیامده است چرا که یکی از مهمترین عوامل به عرضه سهام شستا در بورس بر‌می‌گردد به گونه‌ای سهم بزرگی از این مجموعه در راستای مردمی کردن اقتصاد و شفافیت هرچه بیشتر در بورس کشور ارائه شد که با استقبال بی‌نظیر مردم به اقدامی تاریخ‌ساز در حوزه بازار سرمایه کشور تبدیل شد.

نکته جالب‌تر آن است که بدانیم مدیران شستا تا پیش از رضوانی‌فر، مدیریتی پیر، فرتوت و دست و پاگیر را در پیش گرفته بودند به گونه‌ای که بنگاه اقتصادی مهم کشور که با سرمایه‌های کارمندان و کارگران کشور ایجاد و تقویت شده را به محلی برای زد و بندهای سیاسی و جناحی تبدیل کرده بودند تا جایی که برخی باج‌گیری‌های سیاسی با زدوبند در این بنگاه اقتصادی شکل می‌گرفت و حتی آنچنان بی‌راه نیست اگر بگوییم که حتی در برخی مواقع رای اعتماد یا عدم اعتماد به وزرا و یا استیضاح اعضای کابینه در جریان اعطای مناصب و مدیریت‌های شستا دستخوش تغییر می‌گرفت.

یا مدیران یقه سفید با سفارش‌های برخی مسئولان سکاندار مسئولیت‌ها و مدیریت‌های شرکت‌های شستا می‌شدند و با خود ناکارآمدی را به همراه می‌آوردند. اقدامی که با جدیت می‌توان اعلام کرد نمود در دوره مدیریت فعلی شستا رخ نداده است.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *