محمد رضوانی فر در مصاحبه با دنیای اقتصاد؛ بخشنامه‏‏‏‏‌های گمرکی کاهش یافت

اخبار برگزیده

محمد رضوانی فر در مصاحبه با دنیای اقتصاد؛ بخشنامه‏‏‏‏‌های گمرکی کاهش یافت

دنیای اقتصاد؛ دکتر محمد رضوانی فر گفت بخشنامه‏‏‏‏‌های گمرکی کاهش یافت

محمد رضوانی فر در مصاحبه با دنیای اقتصاد؛ بخشنامه‏‏‏‏‌های گمرکی کاهش یافت

بخشنامه‏‏‏‏‌های گمرکی کاهش یافت

دنیای اقتصاد -گروه‌ بازرگانیدرگاه کالای وارداتی و دروازه خروج کالای صادراتی کشور؛ گمرک، هم خود سازمانی وسیع است و هم ناگزیر با شماری وسیع از‌دستگاه‌های همجوار دولتی همکاری دارد، از سوی دیگر بخشنامه‏‏‏‏‌ها و دستورالعمل‌هایی که ابلاغ می‌کند بخش‌خصوصی را متاثر می‌‌سازد. اکنون رئیس‌کل گمرک ایران با دفاع از عملکرد این سازمان در ۲۹ ماه گذشته، می‌گوید موفق شده‌است بخشنامه‏‏‏‏‌های پرشمار ابلاغی را که بلای جان تجارت خارجی است، به شکل معناداری کاهش دهد. محمد رضوانی‏‏‏‏‌فر از این خبر می‌دهد که این بخشنامه‏‏‏‏‌ها در سال‌جاری، به نسبت مدت مشابه از ۲۲۵ فقره، به ۱۱۶ فقره کاهش یافته‌است. معاون وزیر اقتصاد که چند ماه پیش با اعلام تاخیر‌دستگاه‌های مرتبط در عمل به تعهدات خود برای ترخیص‌کالا از گمرک و انتشار آمار آن مدتی سوژه خبری برای رسانه‏‏‏‏‌ها ساخته بود، این‌بار نیز گفت با پایش فعالیت‏‏‏‏‌ این سازمان‌ها موفق شده‌است عملکرد و سرعت آنها را بهبود بخشد؛ به‌ویژه به سازمان استاندارد اشاره کرد که ‌بار قبل از آمار گمرک مکدر شده‌بود.

گمرک علاوه‌بر این یکی از منابع درآمد دولت نیز هست و دولت همیشه خزانه خود را از جمله برای درآمدهای گمرکی آماده می‌کند و حالا رئیس‌کل این نهاد می‌گوید در ۱۰ماهه امسال به‌عنوان سومین منبع درآمد دولت ۴۵‌درصد بیشتر از سال‌گذشته به خزانه واریزی داشته‌است.

رضوانی‌‌‌‌‌فر حرف‌‌‌‌‌های مرسوم یک مدیر دولتی را نیز به زبان آورد و از شفافیت و تسهیل و دیجیتالی‌کردن و خدمت و رانت و فساد و گلوگاه‌‌‌‌‌ و این قبیل امور حرف زد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله‌دستگاه‌های ایکس‌‌‌‌‌ری گمرکی، پرداخت و از آغاز به‌کارگیری ۹‌دستگاه جدید و نیز ۲‌دستگاه دیگر که به‌زودی بهره‌‌‌‌‌برداری می‌شود، خبر داد؛ همچنین رئیس‌کل گمرک به مواردی دیگر نیز اشاره کرد که گزارش عملکرد او را طولانی کرده‌است.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *