مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک

اخبار برگزیده

مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک

مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد

مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک

با حضور وزیر اقتصاد انجام گرفت: افتتاح پروژه های عمرانی و دستگاه های آشکارساز در گمرکات به ارزش ۳۷۷ میلیارد تومان

 

پروژه های عمرانی و دستگاه های آشکارساز در گمرکات کشور به ارزش ۳۷۷ میلیارد تومان با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، این پروژه ها شامل بهره برداری از محوطه های گمرکی گمرک آستارا و دومین دستگاه آشکارساز این گمرک، افتتاح دومین دستگاه آشکارساز گمرک میرجاوه، ساختمان اداری گمرک ساری، منازل سازمانی گمرک منطقه ویژه اقتصادی پارس و افتتاح دستگاه های آشکار ساز چمدانی در گمرکات خسروی، ریمدان، مهران، شلمچه و چذابه بوده است.
دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در این مراسم، ضمن تشریح پروژه های گمرک، افزود: در تولید دستگاه های آشکار ساز استفاده از توان و ظرفیت تولیدکنندگان داخلی و شرکت های دانش بنیان در دستور گمرک قرار دارد.رضوانی فر اظهار داشت حتی برای تعمیر و نگهداری و تامین قطعات دستگاه های آشکارساز در گمرکات نیز از توان و خدمات شرکت‌های داخلی استفاده می‌کنیم تا شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه تقویت شوند.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران گفت: نصب دستگاه‌های آشکارساز کامیونی و چمدانی در گمرکات سبب تسهیل و تسریع در تجارت خارجی کشور و تردد مسافران می‌شود و گامی در جهت هوشمندسازی فعالیت‌های گمرک به‌شمار می‌رود.
وی همچنین افزود: سامانه جدید گمرکی در راستای گمرک هوشمند به صورت آزمایشی آماده شده و در آینده ای نزدیک رونمایی خواهد شد که یکی از پروژه‌های بزرگ گمرک جمهوری اسلامی محسوب می شود.
دکتر رضوانی در این مراسم همچنین اقدامات گمرک در راستای کاهش زمان پاسخگویی به استعلامات گمرک و کاهش تعداد بخشنامه در حوزه تجارت را تشریح کرد.

مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد:
گمرك باید مأمن و مدافع حقوق فعالان اقتصادی در مقابل سایر دستگاه های دولتی باشد
وزیر امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد، گمرک جمهوری اسلامی باید مأمن و مدافع حقوق فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان در مقابل سایر دستگاه های همجوار باشد.
به گزارش شادا، دکتر سید احسان خاندوزی طی سخنانی در مراسم رونمایی از پروژه های عمرانی و آشکار ساز (ایکس ری) گمرکات کشور با ابراز خرسندی از تمرکز گمرک جمهوری اسلامی برای تجهیز گمرکات کشور به دستگاه های آشکار ساز (ایکس ری) با تمرکز بر توانایی های شرکت های دانش بنیان داخلی گفت: گمرک جمهوری اسلامی بخاطر قرار گرفتن در نقطه کانونی و چهار راه تعاملات بخش های تجاری کشور و خدمات دهی به بیش از 30 هزار فعال اقتصادی، نقش ویژه ای در اقتصاد کشور دارد.
وی اظهار داشت: بخش مهمی از رضایتمندی، سرعت، دقت و سلامت رویه ها و فرایندها و یا عدم رضایت فعالان اقتصادی، منوط به این است که تشریفات گمرک جمهوری اسلامی و 25 دستگاه همجوار آن، به چه سرعت و ترتیبی عمل خواهند کرد.
خاندوزی گفت: دستور شخص رئیس جمهور این است که رویه های گمرکی که تاکنون برای فعال اقتصادی ما دافعه ایجاد می کرد، باید، به هر ترتیب، کاهش یافته و به سمت روانسازی جریان تجاری و گمرکی کشور حرکت کنیم و ما این را بعنوان نقطه مهم تحول گمرکی، در اولویت خودمان قرار داده ایم.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: به نظر ما، هدف مدنظر دولت و رئیس جمهور محقق نمی شود، مگر با دنبال کردن مسیر گمرک هوشمند و نیز دوری از دیدگاه پیشین، مبنی بر اینکه گمرک صرفا باید متولی حوزه اختیارات خودش باشد.
خاندوزی افزود: تلاش ما این است که گمرک را تبدیل به نقطه و گرانیگاهی کنیم که نقش مدافع و طلبکار حقوق فعالان اقتصادی کشور را ایفا کند.
وزیر اقتصاد عنوان کرد: به صراحت می گویم، اگر هر یک از بخش های زیرمجموعه گمرک تعللی صورت داده یا دچار فساد شود، فعالان اقتصادی، موضوع را مستقیما به وزارت اقتصاد منتقل کنند و ما خودمان پیگیر و همراه و همسوی آنها خواهیم شد؛ همچنین اگر یکی از دستگاه های همجوار وزارت اقتصاد در امور گمرکی، قصور یا تاخیری مرتکب شد، فعالان اقتصادی می توانند به گمرک اطلاع دهند و گمرک باید در صدد احقاق حق آنان برآید.

مراسم بهره برداری از پروژه‌های عمرانی و آشکارساز (X-Ray) گمرکات کشور با حضور وزیر اقتصاد

 

وی افزود:
 امیدوارم به روزی در پایان دولت سیزدهم برسیم که فعالان اقتصادی، هر جا، در ارتباط با عملکرد دستگاه های همجوار گمرک به مسئله و مشکل خوردند، مأمن و پناهگاه خودشان را گمرک جمهوری اسلامی بدانند. خاندوزی تأکید کرد: این دستور کار ما از یکسال گذشته بوده و انشالله تا پایان دولت هم خواهد بود.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت اقتصاد و گمرک جمهوری اسلامی در یک سال گذشته توانسته مدافع حقوق فعالان اقتصادی در پیگیری قصور و کندی دستگاه های اجرایی و معطلی فعالان اقتصادی باشد، تصریح کرد: تا پیش از این، کندی دستگاه های همجوار در اعلام نتایج استعلام ها، موجب افزایش هزینه ها و بالا رفتن قیمت تمام شده تولید شده و تجارت با ایران را پر از دست انداز می کرد، یعنی دقیقا ما را به همان مسیری میبرد که تحریم کنندگان می کوشیدند ببرند و نشان دهند که اقتصاد ایران منزوی است کار کردن با آن سخت است.
وی افزود: خوشبختانه ما توانستیم این رویه را در حوزه تحریم داخلی نیز که توسط دستگاه های اجرایی کشور دامن زده میشد، با پیگیری های گمرک جمهوری اسلامی، تا حدی مدیریت کنیم.وزیر اقتصاد عنوان کرد: طبق اطلاعات اعلام شده توسط همکاران، در 9 ماهه گذشته، متوسط زمانی صدور مجوز های دستگاه های اجرایی کاهش یافته و از جمله در مورد سازمان ملی استاندارد، از 17 به 11 روز، سازمان دامپزشکی از 13.5 به شش روز، سازمان غذا و دارو از 8.5 به 4.2 روز و سازمان حفظ نباتات از 5.5 به 2.6 روز رسیده و عملا در اکثر این سازمان ها به نصف زمان پیشین کاهش یافته است.وی تأکید کرد: البته این مدت زمان همچنان باید کمتر بشود و هر کدام از دستگاه هایی که در این زمینه همکاری کنند یا احتمالا تعلل بورزند، موارد را بطور کامل به رئیس جمهور گزارش خواهیم داد.وزیر اقتصاد یک محور مهم دیگر دستور کار دولت و وزارت اقتصاد در مورد گمرک را پیش بینی پذیر نمودن رویه ها و آیین نامه های گمرکی عنوان کرد و گفت: خاطرم هست در دیدار فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب، ایشان هم گلایه کردند که چرا تعداد بخشنامه های گمرکی اینقدر زیاد است.خاندوزی گفت: حقیقت این است که ما با دستگاه هایی روبرو هستیم که تا پیش از این، چه بسا هر هفته، در حوزه خود، درخواست داشتند که گمرک بخشنامه و دستورالعمل جدیدی صادر کند.
وی افزود: در 9 ماه گذشته ما توانستیم بخشی از دغدغه رهبر انقلاب در این خصوص را مرتفع کنیم و گر چه هنوز تا وضع ایده آل خیلی فاصله داریم.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *