امضای سند فعالان اقتصادی مجاز بین روسای گمرکات ایران و روسیه

اخبار برگزیده

امضای سند فعالان اقتصادی مجاز بین روسای گمرکات ایران و روسیه

امضای سند فعالان اقتصادی مجاز بین روسای گمرکات ایران و روسیه

امضای سند فعالان اقتصادی مجاز بین روسای گمرکات ایران و روسیه

سند فعالان اقتصادی مجاز با هدف تسهیل تجارت و افزایش حجم‌ مبادلات تجاری، در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه به امضای روسای کل دو گمرک رسید.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، دکتر محمد رضوانی فر معاون وزیر و رئیس کل گمرک ایران در کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه که در حضور وزیر نفت ایران و معاون نخست وزیر روسیه برگزار شد، اظهار داشت: امضای سند فعالان اقتصادی مجاز بین دو کشور سبب سرعت بخشیدن به انجام تشریفات گمرکی، تسهیل تجارت و در نهایت افزایش حجم مبادلات تجاری می شود.
رضوانی فر با اشاره به اقدامات مشترک و توافقات دو طرف برای توسعه و گسترش همکاری های تجاری بین دو کشور اظهار داشت: ایران و روسیه در حال حاضر با ایجاد کریدور سبز گمرکی شرایطی فراهم کردند تا فعالان اقتصادی بتوانند با دریافت تسهیلات و خدمات مضاعف نسبت به تبادل کالاها در شرایط سهل تری اقدام کنند.
وی تشریح کرد: در این راستا توافق شد تا با افزایش شرکت های دو طرف در لیست بهره مندی از مزایای کریدور سبز گمرکی و افزایش تعداد کالاهای مورد مبادله از طریق این کریدور، ضمن افزایش حجم مبادلات تجاری، تجارت بین دو کشور هم تسهیل شود.
رضوانی فر اجرای آزمایشی تبادل الکترونیکی اطلاعات به خصوص اطلاعات مربوط به ارزش کالا و استقرار رایزنان گمرکی در گمرکات دو کشور را از دیگر توافقات انجام شده بین دو کشور اعلام کرد و بیان نمود: اراده و علاقه مندی دو طرف بر توسعه تجارت و ترانزیت است.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران با تاکید براینکه برای افزایش حجم مبادلات تجاری باید از تمامی ظرفیت ها استفاده شود، گفت: بهره گیری از ظرفیت های کریدور شمال _ جنوب برای افزایش ترانزیت، استفاده از ظرفیت کشتی رو رو دریای خزر و توسعه مبادلات تجاری از طریق حوزه دریایی و استفاده از ظرفیت ریلی از مرز سرخس از جمله این ظرفیت ها است.
به گفته وی استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در تبادلات تجاری بین دو کشور سبب تسهیل و تسریع تجارت و ترانزیت کالا از گمرکات مرزی ایران از جمله مرز آستارا به مقصد روسیه خواهد شد.
رضوانی فر با تاکید بر اهمیت تبادل تجربیات بین کارشناسان گمرکی دو کشور و افزایش دانش آنان، افزود: با توجه به اینکه گمرک ایران به عنوان مرکز آموزش منطقه ای سازمان جهانی گمرک فعالیت می کند، آمادگی دارد تا همکاری های آموزشی دو جانبه با کشور روسیه را توسعه دهد.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *