حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر (قسمت اول)

اخبار برگزیده ویدیو

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر (قسمت اول)

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر (قسمت اول)

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر با موضوع دلایل ایستایی کالاها در بنادر.

رضوانی فر تشریح کرد: آخرین وضعیت پاسخگویی سازمان ها به استعلامات گمرکی.

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میزاقتصادی با موضوع دلایل ایستایی کالاها در بنادر

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران آخرین وضعیت پاسخگویی سازمان ها به استعلامات گمرکی را تشریح کرد.
به گفته رضوانی فر یکی از موضوعاتی که مورد تاکید وزیر اقتصاد و همینطور معاون اول رئیس جمهور در سفر به گمرکات هرمزگان بوده است، کاهش زمان پاسخگویی به استعلامات بود.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران که در برنامه میز اقتصادی سخن می گفت با بیان این مطلب افزود: در رابطه با متوسط زمان پاسخگویی سازمان ها به استعلامات گمرکی، در بررسی های صورت گرفته از خرداد ماه تا ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ در مقایسه با بررسی های انجام شده در بازه زمانی ۶ ماهه از آذر ماه ۱۴۰۱ تا اردیبهشت ماه سال جاری، شاهد کاهش معنا دار پاسخگویی به استعلامات گمرک بوده ایم.
رضوانی فر با اشاره به اینکه تمرکز و پیگیری در خصوص کاهش زمان به استعلامات گمرکی موثر بوده است، تشریح کرد: زمان پاسخگویی در سازمان حفظ نباتات از ۵.۵ روز به ۲.۶ روز، سازمان غذا و دارو از ۸.۵ روز  به ۴ روز، سازمان دامپزشکی از ۱۳.۵ روز به ۶ روز، سازمان ملی استاندارد از ۱۷ روز به ۱۱.۳ روز رسیده است.
به گفته وی به شکل معناداری با تمرکز بر این موضوع در مورد سه سازمان همجوار شامل سازمان حفظ نباتات، دامپزشکی و غذا دارو خوشبختانه به استاندارد زمان پاسخگویی به استعلامات گمرکی یعنی زیر ۷ روز رسیده است.

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میزاقتصادی با موضوع دلایل ایستایی کالاها در بنادر

 

رضوانی فر گمرک به دنبال ایجاد فضای پایدار تجارت خارجی برای فعالان اقتصادی است
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران گفت:ایجاد فضای پایدار تجارت خارجی یکی از مهمترین موضوعاتی است که گمرک در حال پیگیری آن است.
دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران، با اشاره به اینکه یکی از این موارد کاهش تعداد بخشنامه ها است، با ارایه آمار تعداد بخشنامه های صادره در دو بازه زمانی اظهار داشت: در شهریور سال ۱۴۰۱، ۴۳ بخشنامه موثر در حوزه تجارت خارجی صادر شده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال جاری تنها ۸ بخشنامه صادر شده است.
وی در تشریح این موضوع گفت: از ابتدای سال گذشته نیز تا ۲۷ شهریور سال گذشته ۱۷۸ بخشنامه صادر شده بود که در سال جاری در همین مدت بخشنامه صادره به تعداد ۱۰۳ بخشنامه کاهش یافته است.
وی افزود: ایجاد فضای پایدار تجارت خارجی، از بین بردن رانت، افزایش ظرفیت پیش بینی پذیری تجارت برای فعالان اقتصادی از جمله مزایای کاهش تعداد بخشنامه ها در حوزه تجارت است.

حضور دکتر رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در برنامه میزاقتصادی با موضوع دلایل ایستایی کالاها در بنادر

۷۰ درصد از ایستایی کالا های وارداتی مربوط به تامین و تخصیص ارز است
معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران دلایل ایستایی کالا را در ۳ بخش در برنامه میز اقتصادی صدا و سیما تشریح کرد.
دکتر رضوانی فر عصر امروز در برنامه میز اقتصادی با اشاره به دلایل ایستایی کالا افزود: در فرایند تشریفات گمرکی، بخشی از ایستایی کالا مربوط به قبل از اظهار کالا است، یک بخشی مربوط به زمانی است که کالا به گمرک اظهار شده است، بخشی دیگر فرایند ترخیص انجام شده، پروانه صادر شده ولی کالا هنوز از گمرک خارج نشده است.
وی گفت: هر یک از این ۳ بخش را باید از هم تفکیک کنیم و دلایل ایجاد ایستایی و راه حل های آن را جدا بررسی کنیم.
دکتر رضوانی فر افزود: بخشی از ایستایی کالا که مربوط به قبل از اظهار به گمرک است، در این شرایط، کالاها توسط تجار، تولید کنندگان و فعالان اقتصادی وارد مناطق ویژه و آزاد و محوطه های بندری می شود، چون هنوز به گمرک اظهار نشده است هیچ بخش از تشریفات گمرکی رسما آغاز نمی شود.
یکی دیگر از دلایل ایستایی کالا مربوط به بخشی است که به گمرک اظهار شده است و در مراحل یکی از تشریفات گمرکی از جمله ارزیابی، استعلامات و در انتظار تخصیص ارز و تامین ارز است. به گفته وی، بخش سوم، زمانی است که کالا از تمام مراحل عبور کرده است و تشریفات گمرکی آن به اتمام رسیده است و در مرحله صندوق یا اصطلاحا آماده برای ترخیص است.
وی در خصوص دلایل ایستایی کالا در بخش اول اظهار داشت: تولید کننده کالا را وارد کرده است اما بدون ثبت سفارش این کار انجام شد، یا تاریخ ثبت سفارش گذشته یا به اصلاح و ویرایش نیاز دارد و برخی دیگر هم چون صاحب کالا به دلیل عدم پرداخت پول به فروشنده، اسناد حمل را از فروشنده دریافت نکرده است و طبیعتاً قادر به اظهار کالا به گمرک نیست. چون مبنای اظهار کالا به گمرک داشتن اسناد حمل و ارائه آن از سوی صاحب کالا است.
رضوانی فر ضمن برشمردن دلایل ایستایی کالا در بخش دوم، بیان نمود: تعلل یا تاخیر در ارائه پاسخگویی به استعلامات گمرکی و تخصیص و تامین ارز می باشد که بخش قابل توجهی از ایستایی کالا مربوط به عدم تخصیص و تامین ارز است.
معاون وزیر اقتصاد در خصوص ایستایی کالا در بخش سوم افزود: در این بخش همه عملیات گمرکی به اتمام رسیده است ولی صاحب کالا به دلایلی از جمله پرداخت نکردن حقوق و عوارض یا موضوعاتی مربوط به سیاست و کنترل بازار و اصلاح و تغییر قیمت یا هر مقوله دیگری اظهارنامه را از مرحله صندوق خارج نمی کند.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ۷۰ درصد از ایستایی کالا مربوط به تخصص و تامین ارز است، گفت: ۱۵ درصد هم در انتظار یکی از تشریفات گمرکی است از جمله تکمیل اسناد برای ترخیص و ۱۵ درصد هم مربوط به تعلل صاحب کالا است.
وی گفت: بنابراین برای بررسی ایستایی کالا باید این ۳ بخش را از هم تفکیک، آمار و ارقام آن را از هم جدا کنیم و راه حل های آن هم با یکدیگر متفاوت است.

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *