خبرگزاری تسنیم؛ ترخیص ۶۹۰ دستگاه خودرو وارداتی. رضوانی فر: از ابتدای سال واردات بنزین نداشتیم.

اخبار برگزیده

خبرگزاری تسنیم؛ ترخیص ۶۹۰ دستگاه خودرو وارداتی. رضوانی فر: از ابتدای سال واردات بنزین نداشتیم.

خبرگزاری تسنیم؛ ترخیص ۶۹۰ دستگاه خودرو وارداتی

خبرگزاری تسنیم؛ ترخیص ۶۹۰ دستگاه خودرو وارداتی. رضوانی فر: از ابتدای سال واردات بنزین نداشتیم.

رئیس کل گمرک با اشاره به ترخیص بیش از ۶۹۰ دستگاه خودرو از ابتدای سال، ضمن اعلام آمادگی برای واردات خودروهای کارکرده گفت: از ابتدای سال واردات و صادرات بنزین نداشتیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد رضوانی‌فر با اشاره به وضعیت ترخیص کالا از گمرکات کشور، اظهار: 3 علت عمده برای ایستایی کالا در گمرک وجود دارد، نکته اول اشکالاتی که مربوط به قبل از اظهار کالاست که در این حوزه گمرک دخالتی ندارد، بخشی از رسوب و ماندگاری مربوط به بعد از اظهار کالا و مورد سوم مربوط به زمانی است که با وجود اظهار کالا از گمرک خارج نمی‌شود.

وی افزود، اصل اول برای شروع تشریفات گمرکی در اختیار داشتن اسناد مالکیت است، اگر اسناد حمل، ثبت سفارش موجود نباشد، امکان اظهار کالا به گمرک‌ وجود ندارد. در صورت ارائه اسناد، تشریفات گمرکی آغاز می‌شود در این مرحله پاسخگویی سیستمی دستگاه‌هایی که وضعیت پاسخ استعلامات را بر عهده دارند اهمیت زیادی دارد. بر این اساس طبق قوانین مربوط حداکثر در 7 روز باید پاسخ استعلامات به گمرک ایران داده شود تا تشریفات گمرکی ادامه پیدا کند.

رئیس کل گمرک گفت: اشکال دیگر مربوط به کد ساتا یا کد تخصیص ارز است. البته در مورد کالاهای اساسی موضوع تخصیص ارز مشکلی ندارد، در خصوص بیش از 3000 کد تعرفه بدون تخصیص کد ساتا ترخیص انجام می‌شود.

وی گفت: تا کنون 1621 دستگاه‌ خودرو به گمرکات اجرایی اظهار شد که حدود 928 دستگاه خودرو در حال طی تشریفات و حدود 690 دستگاه خودرو نیز ترخیص شده است. بر اساس سقف واردات 2 میلیاردی خودرو در سال جاری وصول حدود 40 همت حقوق ورودی پیش بینی شده است. بر این اساس عجله ما برای ترخیص خودرو از ذی نفعان و فعالان بازار خودرو بیشتر است. تا روز 20 مرداد 59 همت واریز به خزانه داشتیم که دو برابر شده اما در حوزه حقوق ورودی خودرو از تعهدات بودجه عقب هستیم.

وی گفت: طی چند روز آینده مدت زمان یک‌ماهه تدوین آیین نامه واردات خودرو به پایان خواهد رسید و در صورت ابلاغ آیین نامه مذکور برای ترخیص خودروهای کارکرده و دست دوم نیز آمادگی داریم.

رضوانی فر گفت: موجودی داخل محوطه و روی کشتی داخل اسکله کمتر از 5 میلیون تن کالا است. 14 کشتی در کنار اسکله و 25 اسکله در لنگرها قرار گرفته است.

رئیس کل گمرک اظهار داشت: در حال حاضر 4.8 میلیون تن کالا موجودی در گمرکات و شامل محوطه و پای اسکله و کشتی داریم که از این رقم 3.2 میلیون تن در محوطه گمرک، 14 فروند کشتی در کنار اسکله و 25 کشتی در لنگرگاه‌ها پر از کالا وجود دارد که 1.3 میلیون تن کالا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شامل می‌شود.

به گفته رضوانی‌فر؛ بسیاری از بنادر بزرگ دنیا محل نگهداری و انبار کالاهای اساسی است. در کشور ما هم 90 درصد مخازن نگهداری روغن خام که مربوط به شرکت بازرگانی دولتی و یا شرکت پشتیبانی امور دام است، در بنادر وجود دارد که مرتب محموله جدید وارد می‌شود و محموله‌های قدیمی ترخیص می‌شوند و از این انبارها به عنوان ذخیره استراتژیک استفاده می‌شود.

وی همچنین در مورد معطلی 200 تن گوشت در بنادر گفت: بخشی از این گوشت‌ها مجوز قرنطینه دامپزشکی گرفته بود و ترخیص شد. یک بخش مجوز نداشت و در روزی که مجوز آن صادر شد، در کمتر از 4 ساعت محموله ترخیص شد.

رئیس کل گمرک تأکید کرد: در 4 ماه امسال 7.4 میلیون تن کالا به ارزش 4.8 میلیارد دلار وارد کشور شده است و ایستایی رقم کوچکی به معنای اشکال مبنایی در کار نیست.

* از ابتدای سال واردات و صادرات بنزین نداشتیم

رضوانی فر همچنین در مورد بنزین گفت: از ابتدای سال واردات و صادرات بنزین نداشتیم. در سال قبل 43 درصد صادرات کشور مربوط به صادرات پتروشیمی، گاز و میعانات گازی و به ارزش 23.5 میلیارد دلار بوده است.

وی در مورد همکاری گمرکات ایران با کشورهای همسایه گفت: 75 درصد تجارت ایران با کشورهای هند، چین، امارات، ترکیه و عراق انجام می‌شود که با اکثر این کشورها توافق‌نامه گمرکی داریم و وقتی وارد سازمان‌هایی مانند پیمان شانگهای می‌شویم، معاهدات گمرکی با آنها منعقد می‌شود و عملیات گمرکی به آسانی انجام می‌شود.​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *