شستا بورس کالا و انرژی را رونق داد/ ۱۸ هزار میلیارد ریال معامله در ۵۴ روز

اخبار برگزیده

شستا بورس کالا و انرژی را رونق داد/ ۱۸ هزار میلیارد ریال معامله در ۵۴ روز

photo_2020-11-08_23-25-13

شستا بورس کالا و انرژی را رونق داد/ ۱۸ هزار میلیارد ریال معامله در ۵۴ روز

محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با اشاره به بررسی عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه این شرکت در بورس کالا و انرژی طی سال جاری، یادآور شد: حجم معاملات گروه شستا در بورس کالا در دوره دو ماهه نخست سال 1400 ( 1/1/1400 الی 02/24/ 1400) با رشدی بیش از 100 درصدی در حجم معاملات و بیش از 490 درصدی در ارزش معاملات همراه بوده است، این در حالی است که حجم و ارزش کل معاملات بورس کالا در دوره مورد اشاره به ترتیب 23 و 250 درصد رشد نموده است.

وی تصریح کرد: تفاوت معنادار ایجاد شده در عملکرد گروه نسبت به کل معاملات انجام شده در بورس کالا نشان دهنده عزم گروه شستا برای بورس محور کردن عرضه محصولات تولیدی در شرکت های زیر مجموعه است.

مدیرعامل شستا افزود: همچنین حجم معاملات گروه شستا در بورس انرژی در دوره دو ماهه نخست سال 1400 با رشدی بیش از 370 درصدی در حجم و رشدی بالغ بر 790 درصد در ارزش معاملات همراه بوده است.

به گفته وی، در راستای ارتقای شفافیت در حوزه بازرگانی و فروش محصولات، افزایش حجم عرضه محصولات پذیرش شده و هم چنین پذیرش سایر محصولات در دستور کار قرار دارد.

۱۸ هزار میلیارد ریال معامله در ۵۴ روز ارزش معاملات شستا

رضوانی فر افزود: در حالی ارزش معاملات شرکت های گروه شستا در بورس کالا در 54 روز اول سال 99 بیش از 3129 میلیارد ریال بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به بیش از 18731 میلیارد ریال رسید. حجم معاملات هم از 96 هزار تن به 229 هزار تن افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: نکنه مهم اینکه در سال 1399 تنها 3 درصد از ارزش محصولات معامله شده گروه، در بورس کالا مربوط به بازار فرعی بود که سهم عرضه محصولات در این بازار در سال 1400، با رشد بیش از 1600 درصدی به 8 درصد رسیده است. محصولات شرکت های عمدتاً کوچک گروه در بازار فرعی عرضه می گردند.

مدیرعامل شستا افزود: با افزایش پذیرش محصولات شرکت زیر مجموعه در بازار فرعی در سال 1400 شاهد جهش بیش از 1،600  درصدی در ارزش معاملات شرکت‌های گروه در بازار فرعی بودیم. محصولات شرکتهای حریر خوزستان، دوده صنعتی پارس، کربن ایران، کربن سیمرغ، کاغذی لطیف و نیرو کلر در سال 1400 برای نخستین بار در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است.

مدیرعامل شستا، گفت:‌ عرضه شرکت‌های دوده صنعتی پارس و کربن ایران در رینگ صادراتی بورس کالا به صورت ارزی (بر اساس ارز دلار) صورت گرفته است. این دو شرکت محصول دوده خود را صادر می‌کنند.

رضوانی‌فر بیان کرد: با توجه به امکان فراهم شده برای ارائه این محصول، مفید خواهد بود اگر با ایجاد مشوق هایی حجم عرضه این محصول در بورس کالا افزایش یابد و بخش عمده دوده صادراتی دو شرکت یاد شده از طریق بورس کالا و به شکلی شفاف فروخته شود.

ورود ایرانول به رینگ معاملاتی بورس کالا

به گفته وی، شرکت ایرانول از دو واحد خود در تهران و آبادان اسلک واکس سبک و سنگین خود را در در رینگ صادراتی بورس کالای ایران عرضه کرده و شرکت نفت پاسارگاد هم موفق شده است تناژ قیر صادراتی خود را تقریباً سه برابر کند.

مدیرعامل شستا گفت: پذیریش و معامله محصولات جدید از جمله ذغال سنگ، شرکت پروده، نیتروژن شرکت پتروشیمی غدیر، اکستراکت نفت ایرانول و افزایش حجم معاملات شرکت پتروشیمی شیمی بافت منجر به افزایش در حجم و ارزش معاملات شرکت‌ها گروه در بورس انرژی شده است.

رضوانی فر همچنین یادآور شد:‌ ریشه یابی در موضوعاتی از جمله عرضه های که منجر به معامله نشده است، می بایست در دستور کار جدی شرکتها عرضه کننده قرار گیرد به عنوان نمونه شرکت مس‌باهنر در دوره مورد بررسی و دوره مشابه سال گذشته اقدام به عرضه اسلب و بیلت مسی در بازار فیزیکی داخلی بورس کالا نموده است که منجر به معامله نشده است. همچنین عرضه 80 تن تیشو در بازار فرعی بدون خریدار باقی مانده است.

انعقاد تفاهمنامه بین شستا و بورس کالا

وی افزود: به منظور گسترش همکاری ها فی مابین شستا و بورس کالای ایران تفاهم نامه همکاری با هدف تسهیل در پذیرش و عرضه محصولات گروه امضا و کارگروهی به منظور پایش مستمر روند پیش برد امور و نظارت بر حسن اجرای گام های برنامه ریزی شده تشکیل شده است.

 

بورس کالا بورس کالا بورس کالا بورس کالا

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *