نشست هم اندیشی مشترک بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلای ایران در راستای حل مسائل ارزی و گمرکی در حوزه تجارت خارجی

اخبار برگزیده

نشست هم اندیشی مشترک بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلای ایران در راستای حل مسائل ارزی و گمرکی در حوزه تجارت خارجی

نشست مشترک مدیران ارشد گمرک ایران و بانک مرکزی

نشست هم اندیشی مشترک بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلای ایران در راستای حل مسائل ارزی و گمرکی در حوزه تجارت خارجی

نشست هم اندیشی بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلای ایران در راستای حل مسائل ارزی و گمرکی در حوزه تجارت خارجی.
در نشست هم اندیشی مدیران ارشد گمرک و بانک مرکزی حل مسائل ارزی و گمرکی در حوزه تجارت خارجی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، عصر امروز دکتر محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران به همراه معاونین و تنی چند از مدیران کل ستادی گمرک ایران میزبان مسوولان بانک مرکزی بودند و به تشریح آمار واردات و چگونگی ترخیص کالاهای وارداتی و وصول درآمدهای گمرکی پرداختند.
در این دیدار رضوانی فر ابتدا گزارشی از درآمدهای گمرک ایران در سه ماهه نخست سال جاری ارائه کرد.
وی با بیان میزان آمار واردات در کالاهای مختلف از جمله خودرو، گوشی تلفن همراه و شمس طلا، شرحی از درآمدهای گمرکی و مقایسه آن با سال گذشته ارائه کرد
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به میزان واردات خودرو در ماه های اخیر، افزود: از ابتدای ابلاغ مصوبه واردات خودرو تنها ۲۴۶ دستگاه خودرو خارجی از گمرکات ترخیص و ۷۶۸ دستگاه نیز در شرف ترخیص هستند.
رئیس کل گمرک ایران همچنین در خصوص واردات خودروهای کارکرده افزود: وضعیت واردات این خودروها در حال حاضر نیازمند تدوین و ابلاغ آیین نامه آن است.
رئیس کل گمرک ایران همچنین گزارشی از وضعیت واردات موبایل ارایه کرد و افزود: طی سال گذشته جمعا 14 میلیون و 315 هزار دستگاه گوشی موبایل به ارزش 3 میلیارد و 217 میلیون دلار وارد کشور شده است.
وی اطهار داشت: همچنین از 12 آذر 1401 تا اواخر خرداد امسال بیش از 3 تن شمش طلا وارد شده است.
رضوانی فر با بیان دلایل ایستایی کالا برای ترخیص از جمله در حوزه دارو خاطرنشان کرد: در برخی موارد با وجود آمادگی کامل گمرک برای ترخیص و مهیا بودن شرایط و احراز مجوزها و سایر شرایط، اقدامی برای ترخیص این کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم صورت نمی گیرد.دکتر محمد آرام معاون ارزی بانک مرکزی نیز ضمن استقبال از برگزاری مستمر این‌ نشست گفت: بانک مرکزی آمادگی کامل برای همکاری دوجانبه در راستای اهداف مورد نظر در تسهیل تجارت را دارد.
وی ضمن اعلام حمایت بانک مرکزی از اقدامات اخیر گمرک در مدیریت واردات کالاها و بحث مدیریت ارز اظهار امیدواری کرد: با هماهنگی بیشتر بانک مرکزی و گمرک شاهد تحقق درآمدهای موردنظر باشیم.
شایان ذکر است در این نشست ضمن بررسی موضوعی صادرات و واردات کالاهای کلیدی به مباحثی اعم از ارزش گذاری، تعرفه، پاسخگویی به استعلامات، ترخیص درصدی، ایستایی کالاها و ورود موقت نیز پرداخته شد.

 

 

توضیحات معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در خصوص اقدامات گمرک در راستای تسهیل گری و تسریع در تشریفات گمرکی در نشست مشترک گمرک و بانک مرکزی.

نشست مشترک مدیران ارشد گمرک ایران و بانک مرکزی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *